5 lakih staza na Durmitoru za planinarenje sa malom decom
Durmitor važi za jednu od najlepših planina u okruženju. Takođe, reč je o planini sa velikim brojem izrazito zahtevnih i tehničkih vrhova. Ali, to nije razlog da je ne posetite sa decom i uživate u dostupnijim predelima koji nisu ništa manje impresivni. Veruje se da ime potiče od keltskih reči "dur mi tore" što znači "planina puna vode". I zaista, retko gde ćete pronaći takvu stenovitu surovost sa toliko jezera. Donosimo vam naš predlog za 5 šetnji sa decom po Durmitoru.
1. Pitomine - Barno jezero - Crno jezero
Kada ste na Durmitoru sa decom, onda je možda najbolja lokacija za smeštaj naselje Pitomine. Nalazi se na svega nekoliko minuta vožnje od Žabljaka, a u isto vreme je dovoljno daleko od gužve centra. Iz Pitomina su Crno jezero i Barno jezero dostupni pešice, tako da predstavljaju sjajnu polaznu tačku za obilaske sa decom.
Naš prvi predlog jeste kružna tura koja započinje u Pitominama, zatim nastavlja ka jezeru Barno, nakon kojeg produžava ka Crnom jezeru. Na Crnom jezeru obilazi se krug i vraća se u Pitomine. Ova tura ima oko 16.5 km sa 420 m ukupnog uspona. Kako ćete se sa decom kretati sporije i praviti više pauza, za ovu turu slobodno odvojite ceo jedan dan.
Sa glavnog puta na izlazu iz Pitomina skreće se na desno u gustu četinarsku šumu. Put kroz šumu vodi najpre do jezera Barno. Ovo jezero se često ne vidi od visoke trske. Može mu se prići na nekoliko mesta, ali se savetuje oprez zbog veoma močvarnog i poroznog tla. Barno jezero je jedno od ledničkih jezera Durmitora, duboko svega 1m.
Staza dalje vodi po obodu jezera uz šumu ka Crnom jezeru. Do Crnog jezera trebaće vam svega pola sata kroz šumu.
Crno jezero nalazi se u podnožju vrha Međed i sastoji se od Velikog i Malog jezera. Krug oko jezera predstavlja lepu i laku šenju i nudi mnogo opcija za pauze i odmor na nekoj od plaža.
Nakon što završite krug, pratite put pored restorana uzbrdo kroz šumu ka Pitominama.
💲Ulaz u Nacionalni park Durmitor naplaćuje se 3 eura po osobi po danu, dok je za decu do 7 godina besplatan. Na rendžere koji naplaćuju ulaz možete naići na različitim mestima tokom šetnje, zato čuvajte prvu kartu koju ste kupili.
2. Zminje jezero
Na samo sat vremena šetnje od Pitomina, nalazi se Zminje jezero. Do njega se može doći pešice iz Pitomina preko jezera Brno ili kolima do parkinga odakle staza vodi kroz šumu do jezera. Ova šetnja ima ukupno 6.5 km sa 130 m ukupnog uspona ukoliko idete od parkinga, a može se produžiti spajanjem sa jezerom Barno ili Crnim jezerom.
Zminje jezero, jedno od najlepših planinskih jezera, smešteno je u gustoj šumi četinara koji su zasluženi za njegovu jedinstvenu boju. Voda se u jezeru puni otapanjem snegova sa obližnjih vrhova. Oko jezera postoji staza kojom se može prošetati, dok je jedan deo jezera opremljen klupama.
3. Jablan jezero
Do Jablan jezera stiže se iz pravca Crnog jezera. Staza vodi najvećim delom kroz šumu i ukupno od Crnog do Jablan jezera i nazad ima 11 km sa 460 m ukupnog uspona. Iako uspon na delovima može biti malo jači za decu, staza je laka i pogodna za porodice. Jezero se nalazi na gotovo 1800 mnv i najlepše je u kasno proleće ili rano leto. Krajem leta se dosta povuče ostavljajući široku plažu do šume.
4. Vražje jezero
Kada od Žabljaka krenete ka Nikšiću sa leve strane možete videti Vražje jezero. Za razliku od ostalih jezera o kojima smo pričali, ovo jezero nije okruženo šumom već je smešteno na otvorenom prostoru u podnožju planine i nudi jedan od najlepših pogleda na Durmitor.
Kako jezero nikada nije u hladu, u njemu se možete kupati tokom letnjih meseci. Ipak, savetuje se oprez jer hlada nema, a na planini niže temperature umeju da zavaraju kada je reč o sunčevom zračenju.
Šetnju možete nastaviti ka Ribljem jezeru i posetiti polje srednjevekovnih stećaka koji donose još priča o ovom području.
5. Savin kuk
Savin kuk je jedan od najdostupnijih vrhova Durmitora. Ukoliko ste u dobroj kondiciji možete ga popeti za nekoliko sati sa detetom u rancu. Nije preporuka da sa manjom decom prelazite celu stazu bez ranca ili nosiljke, jer postoje delovi staze koji nisu prikladni za malu decu. Takođe, ne krećite na uspon ukoliko niste iskusni u planinarenju i nemate adekvatnu obuću i odeću.
Sa druge strane, na vrh možete izaći i na dosta lakši način, dostupniji većini, koristeći žičaru skijališta. Postoje dve žičare koje vas dovode nadomak vrha. Od druge žičare imate nekih pola sata hoda sa malo jačim, ali ne i tehnički zahtevim usponom.
Vrh je dosta širok i relativno ravan, te je kao takav jedan od sigurnijih za decu. Ipak, savetuje se dodatni oprez.
Ukoliko se odvažite na posetu ovom vrhu, imajte na umu da je reč o nadmorskoj visini od 2313m, da je često hladnije, sa dosta vetra i većim zračenjem, kao i to da se vreme može naglo promeniti.
💲 Povratna karta za žičaru košta 10 eura po osobi. Za decu do 14 godina karta iznosi 7 eura (nama za dete od 2 godine nisu naplatili).
Tips & Tricks
Sigurnost: Sve staze su lako dostupne i ne zahtevaju veću kondiciju. Ipak, na Savinom kuku i pored jezera neophodan je dodatni oprez ukoliko ste došli sa malim detetom. Svoj ritam i dužinu boravka u prirodi prilagodite ritmu deteta i ne plašite se da odustanete ukoliko procenite da je tako bolje. Ponesite adekvatnu zaštitu od sunca, vetra, insekata, kao i preobuku za dete.
Hrana: Šetnje su duže, tako da ponesite užinu za vas, ali i dovoljno hrane za decu jer će im svež planinski vazduh otvoriti apetit.
Voda: Ponesite dovoljne količine vode za piće, jer na većini staza nema izvora vode.
Tehnička težina: 3/10
Kondiciona težina: 3/10
Comentarios